کریستال مایع
به این مطلب امتیاز دهید!

کریستال مایع در مشاوره در مشاوره انجام پایان نامه فیزیک – مشاوره انجام پایان نامه برق و مشاوره انجام پایان نامه مکانیک

کریستال مایع و کاربرد کریستال مایع در شیشه های هوشمند در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

کریستال مایع ( Liquid Crystalsها) فاز خاصی از ماده ما بین مایعات و جامدات کریستالی هستند، در آنها مولکول­ها نه آنقدر شدید به هم مقید هستند که مانند جامدات رفتار کنند و نه خیلی ضعیف هستند که مانند مایعات رفتار کنند ولی نیروهای بین مولکولی در آنها طوری است که با اعمال میدان الکتریکی ضعیفی مولکول­های آنها قادر به چرخیدن هستند و به همین خاطر است که صفحات گوشی همراه و یا کامپیوترهای لپ تاب با یک باطری چند ولتی براحتی می­توانند عمل کنند. این مواد در برابر پرتو نور واکنش‌های مختلفی از خود بروز می‌دهند. یک کریستال معمولی بسته به ساختار مولکولیش می‌تواند نور را در جهات مختلف برگرداند یا اینکه آن را به چند پرتو دیگر تجزیه کند (مانند منشور). در کریستال مایع هیج پایداری ای دیده نمی‌شود؛ زیرا به واسطه کوچکترین دگرگونی در محیط موجود، یکباره شفافیت به تیرگی یا از تیرگی به شفافیت می‌گراید و حتی رنگ آن نیز تغییر می‌کند. دلیل این حساسیت زیاد را باید در ویژگی دوگانه‌ مواد جستجو کرد.

کریستال مایع - مشاورتز

کریستال مایع – مشاورتز

(جامد یا مایع) ساختارهای مولکولی ناپایدار و متزلزل است و طبیعت که تردید را دوست نمی‌دارد می‌کوشد تا با توجه به شرایط موجود شکل کریستالی را به خود بگیرد اما این ساختمان شکل گرفته پایدار نیست و در اثر تغییر یکی از شرایط محیط یا ماده (مانند دما)، همه چیز به هم می‌ریزد و مولکول‌ها دوباره شکل نامرتبی به خود می‌گیرند. بسیاری از عوامل می‌توانند چنین دگرگونی‌هایی را سبب شوند مانند: نیروی گرانش، تغییرات دما، تغییرات فشار، جریانات الکتریکی؛ با ترکیبی از یک یا چند تا از این متغیرها می‌توان هزاران حالت در کریستال مایع پدید آورد. فازهای بلور مایع، فازهای مزو نیز نامیده می‏شوند.

شکل بالا یک کریستال مایع را در میکروسکوپ پلاروید نشان می‌دهد. بخاطر خاصیت کریستالی این مواد دو شکستی هستند و وقتی بین دو پلاروید قرار می‌گیرند بخاطر دو شکستی بودن هر ناحیه اختلاف ضریب شکست مخصوص به خود دارد که موجب می‌شود هر ناحیه رنگ خاص خودش را داشته باشد.

در حالت کلی کریستال مایع به سه بخش ترموتروپیک ( Thermotropic)، لیوتروپیک ( Lyotropic)و متالوتروپیک (Metallotropic) تقسیم می­شوند.

كريستال مايع کاربردهاي بسياري دارد که از آن جمله مي توان  به موارد زير اشاره کرد:

واقعیت مجازی: تغيير خاصيت نوري کريستال مايع درجهات مختلف، امکان استفاده از آن را در زيباسازي ممکن مي سازد. مثل بکارگيري  LCدر رنگ اتومبيلها که باعث مي­شود هنگام حرکت رنگ اتومبيل  متغير به نظر برسد.

سيستمهاي پردازش داده­هاي نوري نظير بهبود لبه تصوير، عمليات منطقي، كرويشن و فيلترينگ نوري

لنزهاي تطبيقي

فيلترهاي رنگي

تصويرگري ميدانهاي IR گرمائي

اضافه کردن LC به پليمرهاي معمولي براي دستيابي به ترکيبات مقاوم

استفاده از فرآيند پذيري راحت LC براي شکل دهي آن و ايجاد محصولات متنوع

استفاده از LC در نمايشگرها (STNLCDs ،TNLCDs،  . . .)

استفاده از آنها در پنجره‌های هوشمند

پنجره های هوشمند همان شیشه هایی هستند كه رنگ آنها و در نتیجه ورود و خروج نور و انرژی گرمایشی و سرمایشی از طریق آنها قابل تنظیم است. این كار با استفاده از الكتروكروماتیك ها انجام می شود كه رنگ آنها در اثر جریان الكتریكی تغییر می كند. جریان الكتریسیته با ایجاد واكنش شیمیایی سبب تغییرات خصوصیات مواد می شود و كاری می كند تا آنها نور را جذب یا منعكس كنند. فناوری این نوع شیشه‌ها و به دنبال آن، كاربرد پنجره‌های هوشمند در چند سال اخیر توسعه خیره‌كننده‌ای داشته است. برج‌های غول‌پیكری را تصور كنید كه پنجره‌های آنها مجهز به شیشه‌هایی است كه با توجه به شدت تابش نور خورشید، تیره و روشن می‌شوند. در زیر نمونه ای از شیشه‌های هوشمند قابل مشاهده است.

شیشه های هوشمند با کریستال مایع - مشاورتز

شیشه های هوشمند با کریستال مایع – مشاورتز

یکی از مواد الكتروكروماتیك کریستال مایع هستند زیر با اعمال میدان الکتریکی می‌توان قطبش این مواد را تغییر داد و تحت کنترل در آورد.

از جمله ایده های نویت در صنعت پنجره‌های هوشمند و نمایشگرهای الکترونیکی استفاده از کریستال مایع و کنترل مکانیکی این سیستم ها است.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه فیزیک باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه کاربرد کریستال مایع در شیشه های هوشمند دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

کریستال مایع ، شیشه های هوشمند ، کاربرد کریستال مایع در شیشه های هوشمند ، کریستال های مایع