کاربرد نانو کامپوزیت در پیل سوختی جامد
به این مطلب امتیاز دهید!

کاربرد نانو کامپوزیت در پیل سوختی جامد در مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی

در این مقاله کاربرد نانو کامپوزیت در پیل سوختی جامد مورد بررسی قرار می گیرد.

استفاده بي رويه از ذخاير سوخت فسيلي (ذغال سنگ، نفت و گاز) براي توليد برق در دو قرن اخير، موجب اتمام اين منابع انرژي و افزايش آلاينده­ هاي زيست محيطي در جهان شده است به طوري که کشورهاي مختلف براي انتخاب و تامين مناسب­ترين فناوري­هاي انرژي پاک، ارزان، کوچک و کارامد نسبت به منابع سوخت فسيلي و هسته­ اي، با چالش مواجه شده ­اند.

پيل سوختي اکسيد جامد (SOFC)، وسيله مناسبي براي تبديل انرژي شيميايي سوخت به انرژي الکتريکي است. پيل سوختي اکسيد جامد نسبت به انواع ديگر پيل­ هاي سوختي، به دليل مواد نسبتاً ارزان، دوام الکتروليت جامد، تنوع سوخت مصرفي، راندمان کاري بالاتر و توان برق بيشتر، هم اکنون در زمره تجهيزات توليد برق کارامد به شمار مي­ رود.

عملکرد دما بالاي پيل سوختي اکسيد جامد، موجب تخريب حرارتي، کاهش عمر و افزايش هزينه مي­ شود آنقدر که هدف اصلي در توسعه پيل سوختي اکسيد جامد، کاهش دماي عملیاتی است. براي جبران تلفات الکتريکي حاصل از کاهش دما، نياز به الکتروليت ­هايي با هدايت الکتريکي بالاتر و نيز ارتقا کارايي کاتد و آند است. سرمت نيکل/سريا دوپه شده با گادولينيم ( (NiO/GDCبا هدايت الکتريکي بيشتر نسبت به آند نيکل/زيرکونيا تثبيت شده با ايتريا (Ni/YSZ)، به عنوان آند معمول پيل سوختي اکسيد جامد در دماي بالا و متوسط بکار مي ­رود.

کاربرد نانو کامپوزیت در پیل سوختی جامد

کاربرد نانو کامپوزیت در پیل سوختی جامد در انجام پایان نامه

اهميت کاهش دماي عملیاتی ايجاب مي­کند تا کارايي آند  NiO/GDC به منظور کاربرد در دماي پايين، ارتقا يابد. نظر به اينکه نقش نانوذرات، در واقع توسعه محدوده TPB  و/يا ارتقاي فعاليت کاتاليزوري است، تلفيق نانوذرات به ساختار آندهاي متداول NiO/GDC مي­تواند منجر به افزايش فعاليت الکتروکاتاليزوري آند شود. با اين حال در بعضي مواقع تاثير مثبت نانوذرات در آند بر کارايي و واکنش­هاي الکترودي SOFC مورد سوال قرار گرفته است؛ لذا اين موضوع در توسعه و درک الکترودهاي نانوساختار حائز اهميت است.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

کاربرد نانو کامپوزیت در پیل سوختی جامد | نانو کامپوزیت | پیل سوختی جامد