طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر
به این مطلب امتیاز دهید!

طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر در مشاوره انجام پایان نامه برق و مشاوره انجام پایان نامه برق کنترل و مشاوره انجام پایان نامه برق قدرت

 

طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

 

امروزه تقاضای فزاینده حمل و نقل از یک سو و موضوعات زیست‌محیطی از سوی دیگر به نکات بحث‌برانگیز جهانی تبدیل شده است. به همین دلیل تقاضای قطارهای سریع السیر به عنوان راهکاری مطلوب به شدت رو به افزایش می‌باشد. افزایش ایمنی و قابلیت اطمینان، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، کاهش مصرف انرژی، توجه به مسائل زیست‌محیطی، جلب رضایت مشتری و… از جمله مباحث مهم در استراتژی تحقیقاتی صنایع ریلی محسوب می‌گردد. دنياي امروز دنياي سرعت است و كساني موفق‌ترند كه وسائل حمل و نقل مجهزتر و تندروتري در اختيار دارند. افزايش سرعت قطار باعث می‌شود كه اولاً بتواند با ساير گونه‌هاي حمل و نقل رقابت نمايد و ثانياً كارايي اقتصادي نيز داشته باشد. امكان دسترسي به سرعت‌هاي بالا عرصه‌ی جديدي را به روي راه‌آهن باز كرده است. قطارهاي سريع‌السير تنها به عنوان جايگزيني كارا در مقابل حمل و نقل جاده‌اي و هوايي نبوده بلكه مي‌توانند نقش تكميلي براي ديگر روش‌هاي حمل و نقل ايفا نموده و به ايجاد يك سيستم حمل و نقل هماهنگ و اقتصادي كمك نمايند.

به دلیل سرعت پیشرفت علم در قرن اخیر، تکنولوژی به کارگیری سیستم‌های الکتریکی در قطارهای سریع السیر به صورت گسترده‌ای در حال پیشرفت و تغییر است. در میان انواع سیستم‌های به کارگرفته شده، قطارهای مگلو یکی از شناخته‌ترین نوع قطارهای سریع السیر بوده که کنترل سرعت و موقعیت آن به دلیل تکنولوژی حرکتی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مگلو سیستمی است که در آن وسیله‌ی نقلیه با استفاده از نیروی الکترومغناطیسی ایجاد شده بین آهنربای ابررسانای موجود در وسیله‌ی نقلیه و کویل‌های مستقر در مسیر نسبت به مسیر عبوری شناور می‌گردد. به علت عدم وجود تماس فیزیکی بین وسیله‌ی نقلیه و مسیر حرکت، نیروی اصطکاک موجود تنها بین وسیله‌ی نقلیه و هوا وجود دارد. در نتیجه قطارهای مگلو می‌توانند با مصرف انرژی پایین‌تر و ایجاد نویز محیطی کمتر و با سرعت بالاتر حرکت کنند. در شکل زیر، یک نمونه قطار سریع السیر مگلو به تصویر کشیده شده است.

طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر - مشاورتز

طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر – مشاورتز

موضوع کنترل قطار به علت پویایی و حرکت آن دارای پیچیدگی خاصی است که این موضوع در قطارهای پرسرعت بر این پیچیدگی و حساسیت می افزاید. به همین دلیل چگونگی کنترل قطارهای سریع السیر در سالیان اخیر بسیار مورد توجه محققین و دانشمندان این حوزه قرار گرفته است. از مقدماتی‌ترین هدف‌های تعریف شده، مدل‌سازی قطار مگلو با نرم افزار Matlab می‌باشد که تمامی شرایط تاثیرگذار در آن لحاظ شده باشد. در این پژوهش، اصلی‌ترین هدف بر روی طراحی مناسب یک سیستم کروز کنترل هدف‌گذاری شده است که در حقیقت باید این سیستم بتواند به صورت مناسب سرعت و موقعیت قطار را کنترل نماید. طراحی این سیستم کنترلی به دلیل آن که بر روی قطارهای سریع السیر اعمال می‌شود باید دارای قابلیت‌های ویژه‌ای نیز باشد. همان‌طور که می‌دانید، در یک خط حرکتی قطار هزاران کیلومتر طی می‌شود و در طی این مسیر طولانی شرایط مختلف آب و هوا، ارتفاع و … بر روی حرکت قطار تأثیر می‌گذارد. بنابراین، یکی دیگر از اهدافی که برای این سیستم طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر مورد نیاز است، می‌توان تطبیق‌پذیری با شرایط و اغتشاشات موجود را نام برد. به عبارت دیگر، طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر علاوه بر کنترل سرعت و موقعیت باید قادر باشد مطابق شرایط تغییر کند.

 

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه برق کنترل باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

طراحی کروز کنترل قطار سریع السیر ، قطار سریع‌السیر مگلو ، سیستم کروز کنترلی