سینتیک و ترمودینامیک حذف فلزات سنگین
به این مطلب امتیاز دهید!

سینتیک و ترمودینامیک حذف فلزات سنگین در مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی و مشاوره انجام پایان نامه شیمی

در این مقاله سینتیک و ترمودینامیک حذف فلزات سنگین مورد بحث قرار می گیرد.

امروزه آلودگی­های ناشی از فلزات سنگین همجون کادمیوم، سرب، کروم، مس، آرسنیک و غیره زمین را تهدید می­کنند. فاضلاب­های حاصل از صنایع مختلف به عنوان یکی از منابع این فلزات نقش بسزایی در آلوده ­سازی محیط ایفا می­کنند. حضور هریک از این فلزات سنگین در آب­های سطحی و زیرزمینی و خاک، باعث ایجاد خطرات زیست محیطی وسیعی برای موجودات زنده به ویژه انسان می­گردد.

روش­هاي حذف فلزات سنگين از فاضلاب به صورت كلي را در سه گروه روش­هاي فيزيكي، شيميايي و زيستي تقسيم مي­نمايند و در برخي روش­هاي حذف، فرآيندهاي فيزيكي، شيميايي و زيستي به طور همزمان در حذف آلاينده­ها اعم از آلي و غير آلي دخيل هستند و به صورت تلفيقي از آنها استفاده مي­شود كه در زير به صورت جداگانه به آنها اشاره گرديده است. روش­هاي فيزيكي عبارت اند از جذب سطحي، اسمز معكوس، تبخير و غیره كه جذب سطحي كربن فعال بيشتر در جهت حذف مواد آلي از فاضلاب به كار مي­رود.

سینتیک و ترمودینامیک حذف فلزات سنگین در انجام پایان نامه

حذف فلزات سنگين توسط كربن فعال نيز در حال پيشرفت است. براي استفاده از روش فيزيكي لازم است كه ابتدا فرآيندهاي ته نشيني و فيلتراسيون به منظور حذف فلزات قابل ته نشيني صورت گيرد. بنابراين كربن فعال و فرايند جذب سطحي بيشتر جهت تكميل فرايند تصفيه استفاده مي­گردد. اخيراً براي جذب سطحي، مواد ارزان قيمت و قابل دسترسي نيز مورد آزمايش قرار گرفته­ اند كه بعضي از آنها صرفاً حالت آزمايشگاهي داشته است. در عمليات جذب و به­طور خاص جذب فلزات سنگين با استفاده از جاذب­ها، داده ­هاي به دست آمده از آزمايش با استفاده از هم دماهاي جذب سطحي، مدل­هاي سينتيكي و همچنين به دست آوردن پارامترهاي ترموديناميكي تحليل و تفسير مي­شوند.

سینتیک و ترمودینامیک حذف فلزات سنگین

سینتیک و ترمودینامیک حذف فلزات سنگین در انجام پایان نامه

مقادير عددي و سرعت جذب مهم­ترين شاخص­ها در عمليات جذب هستند پارامترهاي ترموديناميكي تمركز بر روي دست آوردهاي مهندسي براي ارزيابي جذب با استفاده از جاذب­ها هستند كه يك ديد روشن براي مكانيسم جذب براي استفاده ازآن جهت بهبود و بهينه كردن فرآيند مي­دهد. همدماي جذب سطحي براي سامانه­ هاي مختلف مي­تواند اشكال گوناگوني داشته باشد. با اين وجود دو همدماي متداول (لانگموير و فرندليچ) كه در توصيف فرآيندهاي جذب كاربرد بيشتري دارند.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی و شیمی باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی و شیمی دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

سینتیک و ترمودینامیک حذف فلزات سنگین | سینتیک | ترمودینامیک | فلزات سنگین