سیستم هاب انرژی
به این مطلب امتیاز دهید!

سیستم هاب انرژی در مشاوره انجام پایان نامه برق و مشاوره انجام پایان نامه برق کنترل و مشاوره انجام پایان نامه برق قدرت

سیستم هاب انرژی در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

با افزایش جمعیت در سال‌های اخیر نیاز به انرژی نیز افزایش یافته است. مسأله‌ی تأمین انرژی از یک سو و مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی از سوی دیگر پژوهشگران را بر آن داشت تا به روش‌های کاهش مصرف انرژی و همچنین استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و خودروهای هیبریدی روی بیاورند. فناوری ریزشبکه امکان بهره‌گیری هم‌زمان از چندین واحد تولید پراکنده به صورت بهینه را در اختیار بهره‌برداران قرار می‌دهد. اما این امر نیاز به یک سیستم مدیریت هوشمند دارد تا بتوان با دقیق‌تر کردن و هماهنگ کردن عملکرد ادوات مختلف به بهترین نحو از منابع گوناگون انرژی بهره گرفت. از سوی دیگر، با استفاده از سیستم‌های اندازه‌گیری مناسب و ایجاد ارتباطات دوسویه با مصرف‌کنندگان، می‌توان آن‌ها را در برنامه‌های پاسخگویی بار شرکت داده و با تغییر الگوی مصرف آن‌ها به صورتی چشم‌گیر، باعث کاهش هزینه‌های بهره‌برداری ریزشبکه شد. همچنین، به دلیل وجود عدم قطعیت‌های موجود در پدیده‌هایی مانند تابش خورشید، به منظور پیش‌بینی دقیق‌تر چگونگی عملکرد ریزشبکه و ادوات آن در آینده جهت تصمیم‌گیری‌های مناسب، نیاز به سازوکاری برای پردازش داده‌های مربوط و مدیریت آن‌ها می‌باشد. پاسخ به تمامی این مسائل، نیاز به آشنایی با مفهوم جدیدی تحت عنوان «هاب انرژی» دارد.

هاب انرژی سیستمی یکپارچه شامل چند حامل انرژی است که در آن قابلیت

تبدیل، ذخیره و انتقال حامل‌های محتلف از ورودی به سمت خروجی وجود دارد. در شکل زیر، مدل شماتیکی یک هاب انرژی با سه ورودی و دو خروجی نمایش داده شده است.

سیستم هاب انرژی - مشاورتز

سیستم هاب انرژی – مشاورتز

هاب انرژی با نگاه یکپارچه به تمامی حامل‌ها در جهت تشکیل سیستم یکپارچه‌ی انرژی، به عنوان واحدی تعبیر می‌گردد که در آن انرژی قابل تبدیل، انتقال و ذخیره‌سازی می‌باشد. مفهوم سیستم هاب انرژی به عنوان مدلی برای مطالعه‌ی یکپارچه‌ی زیرساخت‌های مختلف انرژی مطرح می‌شود. در هاب انرژی این سؤال اساسی مطرح است که حامل‌های انرژی به چه میزانی خریداری، تبدیل و ذخیره‌سازی می‌شوند تا در نهایت تقاضای بار مصرف‌کنندگان متصل به آن تأمین شود. این سؤال مسأله‌ی بهره‌برداری است که وجود ذخیره‌سازها و بارهای کنترل‌پذیر این مسأله را در بعد زمانی منعطف کرده است. از آنجاکه عدم قطعیت در هاب انرژی می‌تواند عملکرد سیستم را به شدت تحت تأثیر قرار دهد، به همین دلیل، می‌توان از کنترل‌کننده‌ی پیش‌بین مبتنی بر مدل مقاوم جهت بهره‌برداری از این‌گونه سیستم‌ها استفاده نمود.

 

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه برق کنترل باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه سیستم هاب انرژی دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

سیستم هاب انرژی ، عدم قطعیت در هاب انرژی  ، کنترل‌کننده‌ی پیش‌بین مبتنی بر مدل مقاوم 

منبع