جذب سطحی کربوکسیلیک اسیدها از محیط آبی
به این مطلب امتیاز دهید!

جذب سطحی کربوکسیلیک اسیدها از محیط آبی در مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی

در این مقاله جذب سطحی کربوکسیلیک اسیدها از محیط آبی مورد بررسی قرار می گیرد.

یکی از مهم­ترین آلاینده­ ها و ترکیباتی که در نتیجه‌ فعل‌ و انفعالات شیمیایی در صنایع مختلف با آب ترکیب می­شود، ترکیبات آلی نظیر اسیدهای کربوکسیلیک می­باشد که از طریق پساب صنایع مختلف وارد طبیعت می­شود. روش­های­ مختلفی برای جداسازی اسیدهای کربوکسیلیک از پساب­ها وجود دارد که ازجمله‌ آن­ها می­توان به تقطیر، استخراج مایع­ـ­مایع، جذب سطحی، فرآیند­های غشایی و غیره را نام برد.

جذب سطحی کربوکسیلیک اسیدها از محیط آبی

جذب سطحی کربوکسیلیک اسیدها از محیط آبی در انجام پایان نامه

یکی از پرکاربردترین و آسان­ترین روش­هایی که امروزه از آن استفاده می­شود، روش جذب سطحی می­باشد که کارایی بالایی نیز دارا می­باشد. در این روش ذرات جذب‌شونده در سطح منافذ جاذب­هایی که در حلال غیرقابل‌حل می­باشد، جذب سطحی می­شوند. امروزه مطالعات گسترده­ای در راستای استفاده از انواع جاذب‌ها و افزایش بهره­وری آن­ها به دلیل خاصیت جذب سطحی در حال انجام است. ازجمله مزایای این روش می­توان به انعطاف­پذیری بالا در طراحی و عملکرد، فراوان و در دسترس بودن جاذب­ها، راندمان بالا، عدم تولید فاضلاب ثانویه و امکان اصلاح جاذب به‌منظور افزایش قدرت و ظرفیت جذب اشاره کرد. با این پیش­زمینه، جذب سطحی و بازیابی والریک اسید، استیک اسید، پروپیونیک اسید و بوتیریک از محیط آبی با استفاده جاذب­های مختلف مورد بررسی قرار می­گیرد.

جذب سطحی کربوکسیلیک اسیدها از محیط آبی در مشاورتز

روش انجام آزمایش­ها ناپیوسته بوده و در حالت ناپیوسته روی وابستگی فرآیند جذب به پارامترهای فرآیند تمرکز می­شود. همچنین مدل­های مختلف هم­دمای جذب نظیر لانگمویر، فروندلیچ، تمکین و دابینین­ـ­رادوشکویچ و مدل­های سینتیکی شبه درجه اول ، شبه درجه دوم، مدل سینتیکی الوویچ و مدل سینتیکی نفوذ درون‌ذره‌ای مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می­گیرد و در­نهایت پارامتر­های ترمودینامیکی نظیر  (تغییرات انرژی گیبس استاندارد جذب)،  (تغییرات آنتالپی استاندارد جذب) و  (تغییرات آنتروپی استاندارد جذب) جهت بررسی مکانیسم جذب ازنظر خود­به­خودی بودن و گرماگیر یا گرمازا بودن فرآیند محاسبه خواهند شد.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

جذب سطحی کربوکسیلیک اسیدها از محیط آبی | جذب سطحی | والریک اسید | محیط آبی