ترمودینامیک فازی جداسازی اسید پروپیونیک
به این مطلب امتیاز دهید!

ترمودینامیک فازی جداسازی اسید پروپیونیک در مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی

در این مقاله ترمودینامیک فازی جداسازی اسید پروپیونیک مورد بحث قرار می گیرد.

جداسازی آب از ترکیبات آلی، یکی از چالش­های مهم در صنایع شیمیایی است که معمولاً به دلیل تشکیل مخلوط­های آزئوتروپ با روش­های مرسوم مانند تقطیر، غیرممکن می­باشد. از طرفی در محلول های رقیق به‌واسطه‌ی بالا بودن درجه حرارت موردنیاز برای تبخیر آب، ازلحاظ اقتصادی، روش مقرون به صرفه ای نبوده و یا به دلیل تجزیه‌ حرارتی ماده‌ی موردنظر، مناسب نیست؛ بنابراین، امروزه به دلیل كم ­هزينه بودن روش استخراج با حلال، اين روش، روشی مناسب جهت جداسازی آب از مخلوط­های آلی بوده و به میزان زیادی موردتوجه قرارگرفته است. کربوکسیلیک اسیدها به‌عنوان اسیدهای آلی اهمیت فراوانی در صنایع مختلف نظیر صنایع داروسازی، رنگرزی، آرایشی، بهداشتی و … دارند. یکی از روش‌های اصلی تولید کربوکسیلیک اسیدها، فرآیند تخمیر است که محلول آبی رقیقی از این اسیدها را حاصل می‌کند.

ترمودینامیک فازی جداسازی اسید پروپیونیک

ترمودینامیک فازی جداسازی اسید پروپیونیک در انجام پایان نامه

يكي از اسيدهاي آلي كه كاربردهاي زيادي در صنايع مختلف دارد، اسيد پروپیونیک است. اين اسيد توسط روش‌هاي مختلف سنتز شيميايي و يا فرآيندهاي تخمير توليد مي‌شود و بنابراين جداسازي اين اسيد از محلول‌هاي مايع با كمك روش‌هاي استخراج مايع- مايع بسيار مهم است. جداسازي بهينه‌ي اسيد با كمترين هزينه‌ی ممكن، بدون دسترسي به اطلاعات مربوط به تعادلات فازي ميان اسيد و ساير مواد محلول، غیرممکن است..

در این پست، از استخراج­ کننده­ های مختلف استفاده‌ می­شود و با توجه به این‌که به‌دست آوردن داده­های تعادلی مایع- مایع و میزان حلالیت مواد مختلف در طراحی و بهینه ­سازی فرآیند استخراج موردنیاز است، به بررسی خواص ترمودینامیکی و تعادلات فازی مایع- مایع سیستم­های سه ­جزئی پرداخته‌ شد. جهت خطی‌سازی داده­های تجربی تعادل‌های فازی و پیش­بینی رفتار آن‌ها از مدل ترمودینامیکی NRTL استفاده‌شده و پارامترهای دوتایی گزارش‌خواهد شد.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

ترمودینامیک فازی جداسازی اسید پروپیونیک | ترمودینامیک فازی | جداسازی | اسید پروپیونیک