تاثیر شکل دهی بر استحکام خرد شدن کاتالیست
به این مطلب امتیاز دهید!

تاثیر شکل دهی بر استحکام خرد شدن کاتالیست در مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی

در این پست تاثیر شکل دهی بر استحکام خرد شدن کاتالیست مورد بحث قرار می گیرد.

یکی از مشکلات اساسی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه­، کاهش مقاومت و شکست مکانیکی ناشی از خرد شدن کاتالیست­ها در بسیاری از فرآیندهای همراه با واکنش های شیمیایی کاتالیستی است. بسته به نوع راکتور و واکنش با یک کاتالیست صنعتی ممکن است در طول عملیات و عمر خود تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تنش­های مکانیکی، حرارتی و شیمیایی درون راکتور خرد شده و غیر فعال گردد.

سطح ویژه بالای کاتالیست بسته به توزیع اندازه حفره­ ها درون آن نقش به سزایی در پیشرفت واکنش با راندمان مناسب دارد. از طرفی دیگر عامل سطح ویژه بالا و یا حفره­ ها زیاد در تضاد با مقاومت مکانیکی مطلوب کاتالیست است.  لذا ساخت کاتالیست مناسب با استحکام و طول عمر بالا چالشی است که هنوز راهکاری اساسی برای آن پیشنهاد نشده و لازم است که مطالعات بیشتری در اين خصوص صورت پذیرد. انجام تحقیقات در شکل ­دهی کاتالیست و بررسی عوامل مؤثر بر آن، با تمرکز بر استحکام مکانیکی و پایداری حرارتی می­تواند نقش به سزایی بر  افزایش کیفیت عملکرد کاتالیست درون راكتور داشته باشد.

تاثیر شکل دهی بر استحکام خرد شدن کاتالیست

تاثیر شکل دهی بر استحکام خرد شدن کاتالیست در انجام پایان نامه

در این مقاله شکل­دهی پایه­ کاتالیست حاصل از ذرات جامد در مقیاس نانو به روش­های قرص­ زنی یا اکسترود و تأثیر فاکتورهای مؤثر بر استحکام خرد شدن آنها مورد مطالعه قرار می­گیرد. آزمایشات برای انجام این پروژه با نرم افزار روش پاسخ سطحی (RSM)، طراحی می­شود. روش پاسخ سطحی (RSM) یک مجموعه­ای از تکنیک­های آماری و ریاضی برای ساختن مدل تجربی می­باشد.

برای طراحی آزمایش دقیق، موضوع اصلی بهینه­ سازی یک پاسخ (متغییر خروجی) که تحت تأثیر چند متغیر مستقل (متغیرهای ورودی) می­باشد. آزمایش مجموعه­ ای از تست­ها می­باشد که Run نامیده می­شود و در متغیر های ورودی تغییری ایجاد می­گردد تا اینکه دلیلی را برای تغییر در پاسخ خروجی تشخیص داده شود. بنابراین مدلسازی تاثیر فاکتورها بر استحکام خرد شدن بصورت یک معادله­ی مشخص (درجه دوم، مکعبی و …) بدست می­آید.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

تاثیر شکل دهی بر استحکام خرد شدن کاتالیست | شکل­دهی | استحکام خرد شدن | کاتالیست