بهینه سازی فرآیند تولید بیودیزل با RSM
به این مطلب امتیاز دهید!

بهینه سازی فرآیند تولید بیودیزل با RSM در مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی و مشاوره انجام پایان نامه شیمی

در این پست بهینه سازی فرآیند تولید بیودیزل با RSM مورد بررسی قرار می گیرد.

با توجه به کاهش منابع سوخت­های فسیلی و افزایش گازهای گلخانه­ ای ناشی از سوختن آن­ها، تحقیقات گسترده­ای جهت یافتن منابع تجدیدپذیر در سراسر جهان انجام گرفته است. در این راستا، بیودیزل مناسب­ترین منبع جایگزین، برای سوخت­های فسیلی به­ ویژه سوخت دیزل معرفی شده­ است. به طور کلی تولید بیودیزل توسط واکنش ترانس­ استریفیکاسیون در حضور یک کاتالیست همگن یا ناهمگن انجام می­شود و از اینرو طراحی یک کاتالیست مناسب کلید اصلی در تولید به صرفه و تجاری بیودیزل است. به همین جهت، درک شیمی کاتالیستی مواد و مکانیسم واکنش ترانس استریفیکاسیون ضروری به نظر می­رسد. معمول­ترین روش تولید بیودیزل استفاده از فرآیند ترانس استریفیکاسیون می­باشد.

بهینه سازی فرآیند تولید بیودیزل با RSM - مشاورتز

بهینه سازی فرآیند تولید بیودیزل با RSM – مشاورتز

در این روش دو فار غیرمحلول در هم (تری گلیسریدها و الکل)، در حضور یک کاتالیست بازی یا اسیدی در مدت چند ساعت واکنش می­دهند که نتیجه­ آن تولید گلیسرین و آلکیل استرها است. سرعت واکنش ترانس استریفیکاسیون اغلب کند بوده، لذا به­ منظور سرعت بخشیدن به آن، می­توان از روش­هایی مانند همزدن، سطح تماس بین دو فاز غیر محلول در هم را افزایش داد.

به همین خاطر، در سال­های اخیر یافتن راه حلی برای این مسئله، موضوع تحقیق بسیاری از پژوهشگران بوده است. یکی از روش ­های مورد بررسی، اثر تابش امواج التراسونیک بر فرآیند تولید بیودیزل است. به دلیل ایجاد پدیده­ی حفره­ زایی (cavitation) در صورت استفاده از فناوری التراسونیک، امولسیون با ذرات ریز بین فازهای ناهمگن الکل و روغن شکل گرفته و باعث تولید هرچه سریع­تر بیودیزل با کیفیت بالا می­ شود.همچنین پارامترهای موثر در فرآیند ترانس استریفیکاسیون مورد استفاده بر راندمان بیودیزل با نرم افزار طراحی آزمایش پاسخ سطحی (RSM) بهینه­ سازی می­ شود. سپس اندازه ­گیری بازده بیودیزل­ های تولید شده به منظور بررسی تاثیر هریک از پارامترها بر فرآیند تولید بیودیزل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته می­شود.

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی و شیمی باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه مهندسی شیمی و شیمی دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

بهینه سازی فرآیند تولید بیودیزل با RSM | تولید بیودیزل | روش پاسخ سطحی