بهبود تصاویر دارای نویز با پردازش تصویر
به این مطلب امتیاز دهید!

بهبود تصاویر دارای نویز با پردازش تصویر در مشاوره انجام پایان نامه مهندسی پزشکی و مشاوره انجام پایان نامه مهندسی پزشکی بیوالکتریک

در این مقاله سعی می شود بهبود تصاویر دارای نویز با پردازش تصویر مورد بحث قرار گیرد.

 در هنگام تصویر برداری ممکن است نویزها و اختلالات مختلف موجب کاهش کیفیت تصویر شده، شود. کاهش کیفیت تصاویر ممکن است در تصاویر روزمره‌ای که می‌گیریم، زیاد اهمیت نداشته باشد ولی برای تصویر برداری‌های حساس، مانند تصاویر التراسوند پزشکی یا تصاویر تشخیص پزشکی از جمله MRI و یا X-Raye و یا تصاویر ماهواره‌ای در راستای کارکردهای نظامی و استراتژیک، کیفیت تصاویر اهمیت ویژه‌ای دارد. برای افزایش کیفیت تصاویر یا باید سیستم تصویر برداری را تقویت کرد که این کار به هزینه زیاد و مهندسی بالایی نیاز دارد و یا می‌توان با استفاده از روش‌های بهبود تصاویر که مجموعا پردازش تصویر نامیده می‌شود، کیفیت تصاویر را بهبود بخشید و نویز و اختلالات آن کاهش داد.

برای پردازش تصویر ابزارها و روش‌ها و توابع گوناگونی وجود دارد که هر کدام قابلیت ها، مزیت ها و معایب خود را دارند. یکی از قوی ترین ابزارهای پردازش تصویر که قابلیت های فراوانی دارد و برای همه تصاویر و حتی فیلم‌ها قابل استفاده است، زبان برنامه نویسی MATLAB است. این نرم افزار با قابلیت‌ها، ابزارها و توابع مختلف توانایی اجزای همه روش‌های حذف نویز و افزایش کیفیت تصاویر را دارد. از جمله توابع این زبان می‌توان به توابع آماده تبدیل موجک (Wavelet) ، فیلتر وینر (Wiener filter)، تبدیل فوریه (Fourier Transform) و بسیاری دیگر از توابع کابردی اشاره کرد.

مثلا در تصویر برداری هوایی از مناطق استراتژیک ممکن است تصاویر ضبط شده داری خطوطی افقی در تصاویر باشد. (مانند شکل زیر)

بهبود تصاویر دارای نویز با پردازش تصویر - مشاورتز

بهبود تصاویر دارای نویز با پردازش تصویر – مشاورتز

می‌توان با استفاده از روش image decomposition چندبعدی بدون کاهش کیفیت اولیه تصاویر، این خطوط را از تصاویر حذف کرد (شکل زیر)

حذف نویز با روش image decomposition - مشاورتز

حذف نویز با روش image decomposition – مشاورتز

امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای مشاوره انجام پایان نامه مهندسی پزشکی بیوالکتریک باشد، در صورتیکه تمایل به سفارش مشاوره انجام پایان نامه مهندسی پزشکی بیوالکتریک دارید، با تکمیل فرم زیر تیم مشاورتز در خدمت شما متقاضی گرامی می باشد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

 بهبود تصاویر دارای نویز با پردازش تصویر، نویز ، تصویر نظامی، تصاویر پزشکی ، پردازش تصویر