انتخاب موضوع پایان نامه
5 (100%) 1 رای

انتخاب موضوع پایان نامه

هدف این مقاله بررسی اصول انتخاب موضوع پایان نامه می باشد

اهمیت انتخاب موضوع پایان نامه

یکی از بخشهای مهم در انجام پایان نامه انتخاب موضوع می باشد. انتخاب موضوع پایان نامه تأثیر مستقیم و غیر مستقیمی در نحوه انجام پایان نامه، ادامه تحصیل، کسب نمره مطلوب، استخراج مقاله و یادگیری مقدماتی با یک نرم افزار و روش تحقیقاتی را به همراه دارد. با یک انتخاب موضوع پایان نامه مناسب می توان هر یک از پارامترهایی را که در بالا بیان شد را پوشش داد. با یک انتخاب مناسب و مشاوره با اساتید و صنعتگران می توان موضوعی را انتخاب نمود که دارای نوآوری و چالش های پیش رو در مرزهای علم باشد. موضوعات می توانند گسترده و جامع نگر و یا اختصاصی انتخاب شوند. بدین نحوه که موضوعی که به بررسی یک سیستم و یا مجموعه می پردازد و تمامی آنالیزهایی ممکن بر روی آن باید صورت پذیرد و این امر در انجام پایان نامه منجر به بررسی همه جانبه موضوع خواهد شد که برای داوران مقالات و همچنین استاید قابل توجه می باشد.انتخاب موضوع پایان نامه نیز می تواند به صورت اختصاصی به بررسی یک مسئله و یا یک مشکل به محدوده مشخص بپردازد که این امر نیز منجر به یادیگری یک نرم افزار در سطح عالی و کسب نمره مطلوب می شود.

یکی دیگر از جنبه های اهمیت انتخاب موضوع پایان نامه، ایجاد یک رزومه مطلوب برای بازار کار دانشجو می باشد. چرا که اگر انتخاب موضوع پایان نامه به صورت حل یک چالش صنعتی یا ساخت یک تجهیز باشد، علاوه بر اینکه پذیرش مقاله مستخرج از آن 100 درصد است و به طور قطع نمره کامل دفاع کسب می شود، در آینده کاری جز روزمه دانشجو به عنوان یک تجربه غیر آکادمیک به حساب می آید.

همانطور که در بالا بیان شد دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در سطوح عالی دکتری در داخل و به خصوص خارج از کشور را دارند، انتخاب موضوع پایان نامه از اهمیت بالایی برای آنان برخودرا است. موضوع این دانشجویان باید دارای نوآوری، دیدگاه همه جانبه به موضوع، بررسی دغدغه ها و مشکلات جهانی و مرزهای علم و… باشد. در نتیجه این افراد نیازی بیش از پیش به مشاوره با استادی و افراد نخبه ای که این مراحل را گذرانده اند دارند؛ تا بتوانند بر اساس تجربه و پیشینه تحقیقات صورت گرفته شده به انتخاب موضوعی بپردازند. این امر منجر به آن خواهد شد که در انجام پایان نامه و رساله دکتری خود مطمئن باشند که زحمات و تلاشهای آنها مسمرثمر خواهد بود و در نهایت مقاله و یا طرح صنعتی آنها مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

از جمله وظایف یک مشاور برای انتخاب موضوع پایان نامه دانشجو، دقت به علایق فردی دانشجو، گرایش و رشته دانشجو، جدید بودن موضوع انتخابی در سطح دانشگاه های ایران و توجه زمینه پذیرش مقاله حاصل از پایان نامه برای وی می باشد. به عنوان مثال مشاور می تواند موضوعی را انتخاب کند که اصطلاحا مقاله خور آن برای ژورنالها و کنفرانسهای معتبر مرتبط با رشته دانشجو مطابقت داشته باشد. با توجه به اینکه درصد عظیمی از دانشجویان در بخشهای اداری یا خصوصی مشغول به کار می باشند، مشاور می تواند موضوع را به گونه ای انتخاب کند که مربتط با روند کار دانشجو در محیط کارش باشد. از جمله مزایای این گونه انتخاب، دسترسی دانشجو به داده ها و اطلاعات واقعی موجود و همچنین برخورداری از بودجه کمکی از سازمان و یا ارگان مربوطه می باشد.

انتخاب موضوع پایان نامه - مشاورتز

انتخاب موضوع پایان نامه – مشاورتز

 

امیدواریم این مقاله مفید برای انتخاب موضوع پایان نامه واقع شده باشد، مشاورتز به عنوان بهترین موسسه انجام پایان نامه، بصورت رایگان انتخاب موضوع پایان نامه را برای دانشجو انجام می دهد و در کنار موضوع پیشنهادی، مقاله بیس به روز و معتبر از پایگاه های علمی انتخاب و پس از تایید موضوع استعلام
ایرانداک ، سیکا، سیویلیکا، سیمرغ، جستجو در طرح های پژوهشی جهاد دانشگاهی و سایت کتابخانه ملی واسناد را بصورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد.

 

این محتوا می تواند برای سرچ های زیر مفید باشد

اصول انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه دکتری

انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد برق قدرت

پیشنهاد موضوع پایان نامه

پیشنهاد موضوع پایان نامه ارشد

مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه ارشد

موضوع پایان نامه

موضوع پایان نامه ارشد

موضوعات پیشنهادی پایان نامه